ARTYKUŁY     

Słowniczek – części gitar oraz ukulele

Ukulele i gitara należą do grupy instrumentów strunowych szarpanych i choć różnią się one od siebie wyglądem, to składają się z tych samych części.

Główka – to jeden z bardziej zdobnych elementów gitary i ukulele, na którym znajdują się klucze, określane potocznie mianem stroików.

Klucze (stroiki) – służą do strojenia instrumentu, przekręcanie ich w odpowiednią stronę (prawo lub lewo) umożliwiaodpowiednie naprężenia strun.

Gryf – na jego wierzchniej części znajduje się podstrunnica, na której umieszczone są progi oraz znaczniki, które ułatwiają zapamiętywanie poszczególnych progów, a tym samym naukę gry na instrumencie.

Progi – to metalowe elementy umieszczone na gryfie, które wyznaczają miejsce poszczególnych dźwięków, różnica pomiędzy każdym progiem wynosi półtonu.

Struny – ze względu na materiał wykonania dzielimy je na metalowe lub nylonowe. W gitarach jest ich najczęściej sześć, a w ukulele cztery.

Pudło rezonansowe – jego głównym zadaniem jest wzmacnianie wydobywanego przez struny dźwięku. Im większy rozmiar pudła, tym głośniejszy jest dźwięk.

Otwór rezonansowy –umożliwia przedostawanie się dźwięku do wnętrza pudła rezonansowego

Mostek – to niewielki drewniany element, który odpowiedzialny jest za przenoszenie drgań ze strun bezpośrednio do pudła rezonansowego.

 Siodełko – to niezwykle ważny element oddzielający górną część gryfu od dolnej. To właśnie na nim opierają się struny.

Podstawek – znajduje się on w szczelinie mostka gitary, zazwyczaj wykonany jest z plastiku, kości bądź materiałów ceramicznych. Opierają się na nim struny wychodzące z otworów zlokalizowanych w mostku.

Preamp – dodatkowy elektroniczny przedwzmacniacz w gitarach i ukulele elektroakustycznych odpowiedzialny za kreowanie brzmienia. Jego głównym zadaniem jest wzmocnienie sygnału, który następnie przesyłany jest do wzmacniacza mocy.

Rozeta – ozdoba umieszczona na obrzeżach otworu rezonansowego. Pełni funkcje estetyczne i jest umieszczana na każdej gitarze klasycznej, akustycznej i elektroakustycznej.

     ARTYKUŁY     

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ukulele?

Jaką gitarę wybrać do 1000 zł?

Słowniczek – części gitar oraz ukulele