ARTYKUŁY     

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ukulele?

Ukulele to mały, czterostrunowy instrument pochodzący z Madery, jednak głównie kojarzony z dźwiękami płynącymi z Hawajów. Decydując się na zakup ukulele, warto jest wiedzieć o tym, że instrument ten dostępny jest w kilku rodzajach.

Obecnie najpopularniejszym modelem, który dedykowany jest wszystkim osobom początkującym, jest ukulele sopranowe. Jego główną cechą charakterystyczną jest przede wszystkim łatwość grania. Ukulele sopranowe wydaje wysoki dźwięk, a krótki gryf i progi położone blisko siebie sprawiają, że jest idealnym instrumentem dla dzieci.

Na rynku dostępne są także:

ukulele koncertowe – nieco większe od ukulele sopranowego. Ma dłuższy gryf i szersze pudło rezonansowe, dzięki czemu posiada większą głębię, a jego dźwięk wybrzmiewa dłużej. Zwykle posiada od 15 do 20 progów, co przekłada się też na szerszy zakres nut.

ukulele tenorowe– instrument o pełniejszym brzmieniu oraz mocniejszym basie niż ukulele sopranowe. Podobnie jak ukulele koncertowe ma od 15 do 20 progów.

ukulele barytonowe – największy rozmiarem instrument z rodziny ukulele. Jest na tyle duży, że często stroi się go podobnie jak gitarę.

ukulele basowe – wyróżnia się grubymi strunami, dzięki którym gra na tym instrumencie przypomina grę na gitarze basowej.

Kiedy już zdecydujemy się na konkretny typ ukulele, w następnej kolejności należy zastanowić się nad wyborem pomiędzy wariantem akustycznym a elektroakustycznym. Ukulele w wersji akustycznej doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które chcą grać wyłącznie dla siebie i znajomych. Profesjonaliści marzący o występach na żywo przed szerszym gronem publiczności powinni natomiast rozważyć możliwość zakupu ukulele elektroakustycznego, wyposażonego w przetwornik, który umożliwia podpięcie do wzmacniacza.

     ZOBACZ INNE ARTYKUŁY     

Na co zwrócić uwagę przy zakupie gitary?

Jaką gitarę wybrać na początek?

Ukulele czy gitara – co wybrać?