ARTYKUŁY     

Na co zwrócić uwagę przy zakupie gitary?

Przymierzając się do zakupu gitary, należy skupić się na kilku podstawowych aspektach, które mogą wpłynąć na komfort użytkowania. Chodzi tutaj o staranność i jakość wykonania poszczególnych elementów gitary.

Gryf – jest jednym z najważniejszych elementów gitary, po przeprowadzeniu regulacji prętem napinającym powinien być prosty, w przeciwnym wypadku gitara nie będzie stroić na wszystkich progach.

Progi – mają ogromny wpływ na jakość brzmienia, intonację oraz wygodę użytkowania. Równe i starannie nabite progi umożliwiają perfekcyjne i bezproblemowe strojenie gitary. Najlepszym sposobem na sprawdzenie tego, czy progi zostały dobrze nabite na gryf, jest wzięcie instrumentu w dłoń i zagranie każdego kolejnego dźwięku. Jeżeli nabicie wykonaliśmy prawidłowo, wtedy dźwięk będzie czysty, a struna nie powinna brzęczeć.

Klucze – służą one do strojenia instrumentu, dlatego też przed dokonaniem zakupu wybranej gitary należy upewnić się, że na kluczach nie pojawiły się luzy. W tym wypadku najprostszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie tego, czy po kilku minutach gry instrument w dalszym ciągu stroi.

Rodzaj pudła rezonansowego – gitary różnią się od siebie nie tylko materiałem wykonania, ale także kształtem pudła. Jednym z najpopularniejszych rodzajów jest dreadnought, który cechuje się dosyć pokaźnymi wymiarami, średniej wielkości wcięciem oraz głębokim pudłem. Kolejnym z dostępnych modeli są gitary z pudłem rezonansowym typu grand auditorium, wyróżniającym się niezwykle nowoczesnym, nieco bardziej zaokrąglonym i smuklejszym kształtem.
Z kolei model grand concert pochwalić się może kompaktowym i płytszym pudłem, przez co dedykowany on jest najmłodszym graczom.
Gitary z korpusem jumbo posiadają największy i zarazem najgłębszy rodzaj pudła rezonansowego, które wytwarza oryginalny, głęboki i doniosły dźwięk.

Cutaway – Jest jednym z dostępnych wariantów kształtów pudła rezonansowego gitary, który umożliwia bezproblemowy dostęp do wyższych progów. Model gitar z cutaway dedykowany jest w szczególności wszystkim miłośnikom gry solowej.

Drewno – ogromny wpływ na jakość i charakter brzmienia gitary ma rodzaj drewna wykorzystanego do produkcji instrumentu. Gitary akustyczne i klasyczne zazwyczaj wykonane są z następujących gatunków drewna: świerk, cedr, mahoń oraz klon. Oprócz instrumentów z litą płytą wierzchnią, na polskim rynku znajdują się również gitary wykonane ze sklejki. Niestety w tym wypadku zarówno jakość brzmienia, jak i samego wykonania instrumentu pozostawia wiele do życzenia. Zastanawiasz się, jak w prosty sposób odróżnić naturalne drewno od sklejki? Wystarczy tylko zajrzeć w głąb otworu rezonansowego, wówczas Twoim oczom ukarzą się charakterystyczne słoje drewna lub warstwy sklejki.

Struny – wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje strun: nylonowe oraz metalowe. Pierwsze z nich znajdziemy w gitarach klasycznych. Pomimo tego, że struny nylonowe są grubsze od strun metalowych, to są one miękkie. Struny metalowe, cienkie i twarde, występują głównie w gitarach akustycznych, elektrycznych i basowych.

Elektronika – W sprzedaży dostępne są modele gitar wyposażonych w elektronikę, jak i bez. W tym wypadku warto pamiętać o tym, że kupując model gitary akustycznej można ją później bez problemu zaopatrzyć w wysokiej jakości pickup.

     ZOBACZ INNE ARTYKUŁY     

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ukulele?

Jaką gitarę wybrać do 1000 zł?

Słowniczek – części gitar oraz ukulele